Informacje bieżące

Krajowy konkurs kulinarny 10.04.2019 11:21

W środę 3 kwietnia 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Gryfinie odbył się krajowy konkurs kulinarny zorganizowany przez pracowników Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, ZUT w Szczecinie, w ramach europejskiego projektu o akronimie SEAFOODTOMORROW w programie HORYZONT 2020.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszych dań, przygotowanych z dwóch gatunków ryb (śledź, makrela), przeznaczonych dla dzieci w wieku 8-10 lat, kobiet w ciąży i seniorów. W krajowych zmaganiach uczestniczyli uczniowie i ich opiekunowie z Zespołu Szkół Nr 6 w Szczecinie oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Gryfinie. Przygotowane dania zostały ocenione przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele przetwórców ryb, kucharzy i naukowców z ZUT w Szczecinie. Zwycięskie przepisy będą reprezentowały nasz kraj podczas rywalizacji z zespołami z Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji i Francji, która odbędzie się 1 lipca 2019r. w Paryżu.

Przepisy dań zaprezentowane na konkursie międzynarodowym zostaną wykorzystane do przygotowania elektronicznej książki kucharskiej, natomiast 2 najlepsze zostaną wykorzystane przez przemysł spożywczy i wdrożone do produkcji.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w Paryżu, ale szczególnie mocno trzymamy kciuki za reprezentantów naszego kraju.

 

Tekst przygotowała:
Małgorzata Sobczak