Zachodniopomorski Nobel 2014 dla dr hab. Grażyny Bortnowskiej prof. ZUT 03.06.2015 08:16

Zachodniopomorskie Noble to najważniejsza naukowa nagroda regionu, przyznawane są od 2000 r. za wdrożone patenty i za publikacje, które ukazały się w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie. To prestiżowe nagrody dla najwybitniejszych naukowców z regionu, którzy wyróżniają się wiedzą i aktywnością naukową.

Za osiągnięcia uzyskane w 2014 roku w dziedzinie nauk rolniczych nagrodę otrzymała dr hab. inż. Grażyna Bortnowska prof. ZUT, która jest pracownikiem Katedry Technologii Żywności na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa. Laureatka nagrody zajmuje się problematyką związaną z produkcją żywności funkcjonalnej (prozdrowotnej). W swoich badaniach wskazuje na możliwość nowoczesnych form jej wytwarzania z zastosowaniem emulsji typu olej-w-wodzie, jako nośników labilnych fizycznie i chemicznie substancji bioaktywnych.

(fot. TVP Szczecin)

Fundatorami nagród są m.in. marszałek i wojewoda zachodniopomorscy, Uniwersytet Szczeciński, Klub Liderów Nauki. Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Szczecinie.