Archiwum ogłoszeń dla Studenta

Studiuj z nami w Coimbrze ;) 17.01.2017 07:18

Wyjazd na Erasmusa do Coimbry, to bez wątpienia najlepsza decyzja w naszym życiu!
Cześć !

Wraz z koleżanką jesteśmy studentkami III roku Technologii Żywności i od początku studiów chciałyśmy wziąć udział w tym programie. Zdecydowałyśmy się wyjechać razem do małego, a zarazem bardzo urokliwego portugalskiego miasta, jakim jest Coimbra. Nie ma bardziej studenckiego miejsca, gdyż spośród wszystkich portugalskich ośrodków akademickich, to właśnie tu, każdego roku przybywa najwięcej studentów z całego świata.

Sercem Coimbry jest Uniwersytet i to wokół niego kręci się całe życie akademickie, którego nieodłączną częścią jest także niekończące się życie nocne. To właśnie ta okolica jest najchętniej zamieszkiwana przez studentów. Znalezienie mieszkania jest bardzo łatwe, a najpopularniejszą opcją jest wynajęcie pokoju w dużej kamienicy, wraz z kilkunastoma studentami z innych krajów. Życie w tak międzynarodowym środowisku, to nie tylko świetna okazja do szlifowania języka angielskiego, ale także poznanie kultur innych państw, szansa spróbowania kuchni całej Europy podczas międzynarodowych dinnerów, a także gwarancja świetnej zabawy, gdyż w takim domu nigdy nie jest nudno.

Koszty utrzymania się w Portugalii są nieco wyższe niż w Polsce, jednak dzięki stypendium, a także bardzo tanim lunchom i dinnerom, które można zjeść na stołówce każdego uniwersytetu, ‘’życie’’ nie jest wcale takie drogie.

Jeżeli chodzi o samo studiowanie, to zajęcia odbywają się głównie w języku portugalskim, co na początku było dla nas małym zaskoczeniem, jednak szybko okazało się, że jest to świetna okazja do osłuchania się z językiem, co skutkuje szybszym przyswojeniem go podczas intensywnego kursu, który oferuje uczelnia. Wszystkie zaliczenia odbywają się w języku angielskim, a przygotowanie do nich umożliwia literatura podana przez profesorów i dostępna w wydziałowej bibliotece. Na uczelni funkcjonuje sekcja współpracy z zagranicą, gdzie załatwia się wszystkie sprawy związane ze studiowaniem. Zarówno strona portugalska, jak i nasz polski koordynator zawsze reagowali szybko, gdy tylko czegoś potrzebowałyśmy i bardzo pomogli nam w załatwieniu wszystkich formalności zaraz po przyjeździe.

Czas w Coimbrze płynie bardzo szybko, a to głownie za sprawą organizacji ESN, która zajmuje się planowaniem wycieczek weekendowych, jak i jednodniowych, a także wieloma innymi eventami tutaj na miejscu, jak np. międzynarodowe dinnery, beer pong, kręgle, imprezy tematyczne, koncerty oraz turnieje sportowe.

Erasmus, to nieocenione doświadczenie, a przede wszystkim niesamowita przygoda i ludzie, z którymi przyjaźnie trwają nierzadko do końca życia. Wszystko czego nauczyłyśmy się przebywając tutaj, to umiejętności, których nie da się wyczytać z książek, trzeba to po prostu przeżyć na własnej skórze. Piękna pogoda, widoki, inna niż w Polsce architektura, pyszne jedzenie, a także bardzo otwarci i zawsze służący pomocą Portugalczycy, to tylko kilka z wielu powodów, dla których nie chce się stąd wyjeżdżać! Najlepszym na to dowodem jest fakt, iż właśnie zdecydowałyśmy się zostać tu na kolejny semestr. Nie zastanawiajcie się, tylko zacznijcie swoją przygodę, a na pewno nie będziecie tego żałować! ;)

Pozdrawiamy,

Aleksandra Gowin i Aleksandra Gniewosz