Informacje bieżące

Konferencja Westpomeranian Greenfield 2022 21.10.2022 19:12

Aleja Zachodniopomorskiego Festiwalu Smaków odbyła się 28 września 2022 podczas konferencji Westpomeranian Greenfield 2022 w Młyn nad Starą Regą, Tarnowo, Gmina Łobez. To cykliczne wydarzenie koncentruje się na rozwoju branży spożywczej i inwestycji w województwie zachodniopomorskim. Szczególne znaczenie mają tu tereny silnie rozwinięte rolniczo, takie jak powiat łobeski.

 

Logo konferencji
Konferencja Westpomeranian Greenfield, organizowana od 2015 roku, zawsze odpowiada na potrzeby biznesu w regionie. Przedmiotem wystąpień i dyskusji w ramach dotychczasowych edycji były aktualne i najważniejsze tematy związane z prowadzeniem i rozwojem biznesu w naszym kraju oraz skutecznym konkurowaniem na rynkach światowych, a przede wszystkim z rozwojem gospodarczym Pomorza Zachodniego. Uczestnicy konferencji zyskiwali niepowtarzalną szansę na zapoznawanie się z istotnymi zagadnieniami z zakresu prawa podatkowego, zarządzania, etyki biznesu i kooperacji. Zagadnienia omawiane były przez najlepszych specjalistów w kraju.

 Nie zabrakło dobrej pogody i sponsorów
Tegoroczna edycja zrodziła się z pasji do lokalnego dziedzictwa kulinarnego, jego potencjału biznesowego i promocyjnego. W ramach wydarzenia wspierany będzie biznes, który łączy producentów, dystrybutorów, konsumentów zdrowej żywności oraz lokalne społeczności.
Uczestnicy konferencji 
O programie
1. Panel dyskusyjny nt. branży Slow Food, którego moderatorem był Tomasz Jakubiak, a uczestniczyli w nim:
Piotr Klepacz – rzecznik Slow Food Polski Centralnej Promocji Dziedzictwa Kulinarnego, prezes Fundacji Promocji Dziedzictwa Kulinarnego
Mariusz Szymczak – prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
Piotr Berest – dyrektor Wydziału Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Woj. Zachodniopom.
Gieno Mientkiewicz – filar Klubu Śledziożerców, wybitny znawca serów zagrodowych
 Panel dyskusyjny Slow Food
2. Panel dyskusyjny nt. lokalizowania, finansowania i rozwijania inwestycji w branżach rolno-spożywczych oraz możliwości wsparcia inwestycji na trenach gmin popegeerowskich. W ramach tego panelu, którego moderatorem był – Andrzej Kail, członek zarządu Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczestniczyli:
Piotr Ćwikła – burmistrz Gminy Łobez
Jacek Wójcikowski – dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego
Halina Szymańska – prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Panel dyskusyjny dotyczący lokalizowania i finasowania inwestycji
3. Aleja Zachodniopomorskiego Festiwalu Smaków, gdzie zaprezentowali swoje produkty lokalni przedsiębiorcy, pasjonaci regionalnej kuchni i zdrowego żywienia. Była to wyjątkowa okazja do promocji Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego, prezentacji aktualnych trendów Slow Food i potencjału biznesowego poszczególnych produktów.
4. Live cooking: gotowanie na żywo z udziałem szefów kuchni Tomasza Jakubiaka oraz Andrzeja Szylara z wykorzystaniem produktów od lokalnych producentów z województwa zachodniopomorskiego.
Tomasz Jakubiak i Andrzej Szylara 

Live cooking podczas konferencji 
O partnerach
Patronami konferencji byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Partnerami konferencji byli m.in.: Gmina Łobez, Starostwo Powiatowe w Łobzie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ENERIS, Młyn nad Starą Regą, Fundacja Pasja, Totalizator Sportowy, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, Gmina Węgorzyno, Celowy Związek Gmin RXXI.