Informacje bieżące

Pierwsze miejsce dla studentów z SKN FishBioTech 07.12.2022 10:05

W dniach 1-3 grudnia 2022 odbyła się jedna z największych ogólnopolskich sesji Studenckich Kół Naukowych na naszej uczelni, w której brało udział ponad 600 uczestników z całej Polski.

W Bloku Zwierzęcym VIII Ogólnopolskiej Sesji Studenckich Kół Naukowych ZUT pierwsze miejsce za przedstawiony referat zdobyło Studenckie Koło Naukowe Technologii Rybnej i Enzymów – FishBioTech. Studenci Michał WAŁCERZ i Justyna BIERDEK przedstawili badania pt. „Twaróg zawierający astaksantynę z pancerzy krewetek jako produkt funkcjonalny”. Badania dotyczyły wpływu dodatku skoncentrowanego lipidowego preparatu astaksantyny z krewetek do twarogu, składowanego chłodniczo, na jego wybrane wskaźniki fizykochemiczne oraz cechy sensoryczne.

Astaksantyna znana jako najsilniejszy naturalny przeciwutleniacz, przez co znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetologii oraz jako składnik żywności funkcjonalnej. Twaróg kontrolny oraz twarg zawierający dodatek 0,25% i 0,5% oleju krewetek z astaksantyną charakteryzowały się takim samym poziomem oksydacji tłuszczu, natomiast twaróg z dodatkiem 1% oleju najniższym i stabilnym poziomem oksydacji tłuszczu podczas przechowywania. Może to wynikać z najwyższej aktywności przeciwutleniającej astaksantyny w serze zawierającym największy dodatek LPA. Astaksantyna w recepturze twarogu przyczyniła się do powstania charakterystycznej i wysoko ocenionej barwy łososiowej. Najwyższą ogólną ocenę sensoryczną uzyskał twaróg zawierający dodatek 0,5% oleju krewetek.

 

Rys. 1. Twarogi z dodatkiem oleju z krewetek zawierającym astaksantynę

Rys. 2. Laureaci wraz z opiekunami Koła FishBioTech