Informacje bieżące

Polarniczki 16.05.2024 23:09

Przez wieki w wielu kulturach zakładano, że badania i eksploracje polarne są wyłącznie męskimi przedsięwzięciami. Wszyscy interesujący się historią naszej planety znają nazwiska wielkich odkrywców – Amundsen, Shackleton czy Scott. Wśród polskich polarników zasłynęli Arctowski, Dobrowolski i Siedlecki. Tymczasem kobiety zajmujące się badaniami polarnymi były także pionierkami w wielu dziedzinach i mają swój ważny udział w tej historii. W ostatnich latach kobiety kierowały wiodącymi światowymi organizacjami zajmującymi się badaniami polarnymi, prowadziły stacje, zespoły terenowe i duże międzynarodowe wyprawy.


Zapraszamy do obejrzenia filmu POLARNICZKI, który przybliża nieopowiedziane historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Wśród nich są kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami, które świetnie poradziły sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Nie straszne im było zimowanie w bazach i praca w trudnych polarnych warunkach. Wyniki tej pracy wnoszą wkład w badanie zmian klimatu i kondycji całej planety. Jest to również opowieść o ambicjach, uporze w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.

Film przedstawia Prof. dr. hab. inż. Annę Kołakowską, pracownika naszego Wydziału. W latach 1983 – 1987 uczestniczyła w wyprawach antarktycznych Polskiej Akademii Nauk, pracując dwukrotnie ponad rok w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Jest pierwszą kobietą, która zimowała dwukrotnie w warunkach polarnych.

Kliknij w plakat i obejrzyj film na YouTube: