Wizyta pana wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w CBIMO 24.05.2024 10:23

17 maja JM Rektor ZUT prof. Jacek Wróbel gościł na naszym Uniwersytecie pana wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego oraz pana posła Jarosława Rzepę. Głównym celem spotkania było zapoznanie się z potencjałem badawczym uczelni i rozmowy na temat trudności jakie napotykają naukowcy podczas wdrażania patentów i innowacyjnych technologii.

W ramach prezentacji nowoczesnych laboratoriów uczelni miała miejsce wizyta m.in. w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, gdzie nasi parlamentarzyści zapoznali się z możliwościami Centrum w prowadzeniu testów związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych. Marszałek Kamiński mógł zobaczyć efekty projektu prof. Magdaleny Zdanowicz, o akronimie PolysFer (dotyczącego bioagrotworzyw), a także laboratorium mikrobiologiczne, w którym prowadzone są badania między innym z wykorzystaniem bioreaktorów, analiza opakowań aktywnych. Pan Marszałek mógł również zapoznać się z efektami pracy prof. Małgorzaty Mizielińskiej nad projektem o akronimie ProtoLab (dotyczącym materiałów antywirusowych). Na koniec wizytacji Dyrektor Centrum, prof. Artur Bartkowiak przybliżył gościom wyniki projektu dotyczącego oczyszczania wód jezior za pomocą substancji aktywnych, immobilizowanych w kapsułkach.

Rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel oraz wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński