Informacje bieżące

Wpływ koagulantu glinowego na raki pręgowane w rekultywowanych jeziorach. 21.03.2022 13:07

W chemicznej rekultywacji jezior stosuje się koagulanty glinowe (np. polichlorek glinu). Wprowadzony do jeziora koagulant powoduje z jednej strony strącanie fosforu (biogenu odpowiedzialnego za trofię wód), a z drugiej może prowadzić do wzrostu stężenia glinu w organizmach wodnych, także konsumpcyjnych.

Potwierdziły to badania eksperymentalne przeprowadzone przez naukowców z naszego Wydziału. Wykazali wzrost koncentracji Al w różnych częściach ciała raków pręgowanych mających kontakt z polichlorkiem glinu, o stężeniu stosowanym w rekultywacji jezior. W tym czasie miało miejsce także obniżenie stężenia Fe, Ca, Mg, Zn i Cu, będące następstwem przemian biochemicznych u raków. Naukowcy wskazali również, że spożycie mięśni raków nie powinno stwarzać zagrożenia dla zdrowia konsumenta. Metale zawarte w 100 g porcji mięśni raków nie przekroczyły referencyjnej dawki dziennej, a całkowity iloraz zagrożenia mieścił się w dopuszczalnym limicie (THQ < 1).
Wyniki badań zostały opublikowane w wysokopunktowanym czasopiśmie (IF = 7,963; 200 pkt.) Science of the Total Environment. Chcesz się więcej dowiedzieć wejdź tu.